F SCÉNA SZERELÜNK, KALOTASZEG, NAŠA LÁSKA

DUNA Művészegyüttes, Göncöl Zenekar, Maďarsko
Ostatní
F Scéna
200 Kč
Předprodej vstupenek bude ukončen ve čtvrtek 25.8. ve 13 hodin. Zbylé vstupenky bude možné zakoupit na místě hodinu před začátkem představení.
  • pro seniory, žáky a studenty po předložení průkazu sleva ze vstupenky 20%
  • pro členy FOS Jánošík Brno po předložení průkazu sleva ze vstupenky 50% 

DUNA Müvészegüettes z Budapešti – Kalotaszeg, naše láska

„Posuzujeme-li sedmihradský Kalotaszeg podle toho, co vidíme z okna vlaku křižujícího toto území po celé jeho délce, můžeme dojít k závěru, že převážná část krajiny je jednotvárná, pustá, až smutná... naoko ponurá a melancholická. Ale vzduch je tu nádherně čistý a rozmanité linie kopců jsou ostré, siluety majestátné, barevné skvrny polí a luk na této rozvleklé zemi jsou zvláštně jedinečné. V této chladné a ostře vykreslené krajině si umělcovy oči jako na jemně komponovaném obrazu všimnou kontrastu s člověkem a s tím, co tu vytvořil. 

Nikde jinde než v obrysech a barvách ocelově tvrdého a studeného kraje Kalotaszegu, nevynikal kalotasegský kroj se svými bílo-červenými, žlutými a černými barvami tak výrazně. Do světlého, ledově modrého nebe se ostře vypínají teplé, tmavě šedohnědé šindelem pokryté kostelní věže a střechy stavení vyčnívají nad sněhobílymi zdmi medzi zelenými lístím zahrad a lesů. Typické skvosty Kalotaszegu poskytují i dnes nevšední zážitek pro každého človeka se zdravýma očima a vnímavou duší“

Snad nikdo o tomto kraji nepsal krásněji a autentičtěji než Károly Kós – transylvánský spisovatel, architekt a etnolog. Pokud se člověk o Kalotaszeg zajímá hlouběji, nemůže mu uniknout odkaz na Kóse a jeho dílo. Tak tomu bylo i u nás, jeho bohatě vykreslené popisy se staly inspirativními zdroji k nově připravovanému programu.

Dlouhodobým cílem uměleckého souboru DUNA je zbavit lidový tanec své obvyklé žánrové stereotypizace a vytvářet komplexní tanečně-divadelní představení, která nesou známky autenticity, ale zároveň svým inovativním duchem a moderností využívají současné cross-overové prvky.


Režie: Zsolt Juhász

Hudba: Zoltán Dulai, László Kelemen, Andrea Navratil

Kostýmy: Rita Furik

Scéna: JuZso

Light design: Károly Lendvai

Animace a projekce: Bence Samu, Gáspár Hajdú, Tamás Lakos

Choreografie: Dezső Fitos, Enikő Kocsis, Zsolt Juhász, Gábor Mihályi

Zsolt Juhász – maďarský choreograf a pedagog, od roku 1999 působící jako choreograf a od roku 2007 jako umělecký vedoucí profesionálního souboru DUNA Müvészegüettes v Budapešti. Vystudoval Uměleckou střední školu a gymnázium v Szegedu, obor sochařství a Maďarskou vysokou školu tanečního umění v oboru pedagog lidového tance. Pravidelně pedagogicky působí v Evropě a zejména u krajanů v USA a Austrálii. Jako choreograf spolupracuje nejen s kolektivy v oblasti lidového tance, ale také s divadly a maďarskou televizí. Je držitelem několika maďarských kulturních ocenění stejně jako vyznamenání Maďarského záslužného kříže

www.dunamuveszegyuttes.hu

25. 8. 2022 19:30
Činoherní scéna MdB
Brno

TO JE Brno – Informační centrum a předprodej vstupenek

Adresa:
Panenská 1
602 00 Brno

Otevírací doba:
Po – Pá  9.00 – 18.00
So, Ne a svátky  9.00 – 18.00

Prodáváme také vstupenky ze sítí Goout, Ticketportal, Colosseumticket, smsticket, Ticketstream (Ticketstream – platby pouze v hotovosti).

+420 513 039 035
+420 602 404 246