PROHLÍDKA SÁLU RADY MĚSTA BRNA NA NOVÉ RADNICI S PRŮVODCEM

Vstupné zdarma, kapacita omezena, nutná rezervace
Ostatní
0 Kč
S ohledem na aktuálně platná opatření nebudeme u vstupu kontrolovat bezinfekčnost. Stále ale prosíme o ohleduplnost, dodržování rozestupů a používání respirátorů ve vnitřních prostorách. Děkujeme za pochopení.

Upozorňujeme, že je nutné mít do vnitřních prostor respirátor.

Dostavte se prosím na sraz nejpozději pět minut před začátkem prohlídky. Děkujeme.

Obnova barokního vzhledu sálu Rady na Nové radnici, která byla cílem celé rekonstrukce, se nakonec podařila v ještě větší míře, než se na počátku předpokládalo. Původně měli restaurátoři obnovit jen nástropní fresky, neboť ty na stěnách byly pro záchranu příliš zničené. Nakonec se ale díky spolupráci s Archivem města Brna podařilo vypátrat dvě historické fotografie, na jejichž základě bylo možné fresky na stěnách vytvořit znovu. Do sálu se tak po zhruba 150 letech vrátila scéna zasedání zemského soudu, která upomíná na původní funkci prostoru coby soudní síně. Římsu pod touto nástropní freskou tvoří erby zemských úředníků, celou klenbu jako by nesly iluzivní pilastry a ve výklencích mezi nimi jsou dotvořeny i dvě iluzivní sochy Spravedlnosti a Obezřetnosti.

 Barokní nástěnné malby v sále Rady pocházejí patrně z let 1728–1729 a zobrazují zasedání Moravského zemského soudu. Soudní jednání totiž v kapitulní síni dominikánského kláštera a později v novějších budovách, které se kolem kláštera přistavovaly, probíhala už od středověku. V 80. letech 18. století na příkaz Josefa II. tehdejší Zemský dům (dnešní Novou radnici) zabralo a pak značně zdevastovalo vojsko. V roce 1872 ho vykoupilo město Brno a byl různě využíván, mimo jiné jako vývařovna, skladiště nebo tržnice. Během těchto let zmizely barokní fresky pod nánosy dalších maleb a štuků.

Upozornění: Pokud máte rezervaci a víte, že se prohlídky nebudete moci zúčastnit, napište prosím na email panenska@ticbrno.cz (váš email, ze kterého byla vytvořena rezervace, datum a čas rezervace a počet míst k uvolnění) - místa uvolníme dalším zájemcům. Děkujeme za spolupráci.

TO JE Brno – Informační centrum a předprodej vstupenek

Adresa:
Panenská 1
602 00 Brno

Otevírací doba:
Po – Pá  9.00 – 18.00
So, Ne a svátky  9.00 – 18.00

Prodáváme také vstupenky ze sítí Goout, Ticketportal, Colosseumticket, smsticket, Ticketstream (Ticketstream – platby pouze v hotovosti).

+420 513 039 035
+420 602 404 246