ENERGETICKÉ SRDCE BRNA

Délka prohlídky: 1,5 hodiny
Průvodce: Petra Svobodová
Sraz: parčík u hypermarktetu Albert, zastávka MHD Tkalcovská
Prohlídka s průvodcem

Od 19. století se do prostoru ulic Plynárenská, Špitálka a Radlas soustředily významné průmyslové podniky: elektrárna, teplárna a plynárna včetně smetárny (spalovny odpadů). Nalezneme zde pozoruhodnou historizující architekturu konce 19. století (stavba druhé brněnské elektrárny v režném neomítaném zdivu), elegantní správní budovu plynáren z 30. let 20. století ve funkcionalistickém stylu od architekta a urbanisty Oskara Pořísky, ale i stavby v high-tech stylu ze sklonku 20. století pro Jihomoravskou plynárenskou společnost od architektonického studia A PLUS. Teplárna na Špitálce zprovozněná v roce 1930 se stala vůbec prvním zařízením v tehdejším Československu, kde byla od počátku současně s teplem vyráběna rovněž elektřina. Pára a elektřina byly určené mimo jiné i pro nedaleké textilní továrny.

Procházka začne v parku poblíž hypermarketu Albert u Pomníku dělnickým demonstracím, pokračovat bude Tkalcovskou a Plynárenskou ulicí (vpravo původně stála textilní továrna tzv. Kemka, vlevo areál plynáren) k budově elektrárny (dnes kanceláře firmy E.ON) a teplárny (na ulici Špitálka), přes Radlas a skončí na ulici Valcha (Schoellerova továrna a městská tržnice).

Pořadatel
TIC BRNO p.o. IČO: 00101460
Slevy

75 Kč senioři, studenti, ZTP

Fyzicky lze vstupenky koupit v informačním centru TO JE BRNO

+420 513 039 035
+420 602 404 246
panenska@ticbrno.cz

Panenská 1
602 00 Brno

Otevřeno denně
9:00—18:00

Zde prodáváme také vstupenky ze sítí
Goout, Ticketportal, Colosseumticket, Smsticket, Ticketstream, TicketLIVE (Pozor – Ticketstream lze platit pouze hotově)