F SCÉNA SZERELÜNK, KALOTASZEG, NAŠA LÁSKA

DUNA Művészegyüttes, Göncöl Zenekar, Maďarsko
Ostatní
  • pro seniory, žáky a studenty po předložení průkazu sleva ze vstupenky 20%
  • pro členy FOS Jánošík Brno po předložení průkazu sleva ze vstupenky 50% 

DUNA Müvészegüettes z Budapešti – Kalotaszeg, naše láska

„Posuzujeme-li sedmihradský Kalotaszeg podle toho, co vidíme z okna vlaku křižujícího toto území po celé jeho délce, můžeme dojít k závěru, že převážná část krajiny je jednotvárná, pustá, až smutná... naoko ponurá a melancholická. Ale vzduch je tu nádherně čistý a rozmanité linie kopců jsou ostré, siluety majestátné, barevné skvrny polí a luk na této rozvleklé zemi jsou zvláštně jedinečné. V této chladné a ostře vykreslené krajině si umělcovy oči jako na jemně komponovaném obrazu všimnou kontrastu s člověkem a s tím, co tu vytvořil. 

Nikde jinde než v obrysech a barvách ocelově tvrdého a studeného kraje Kalotaszegu, nevynikal kalotasegský kroj se svými bílo-červenými, žlutými a černými barvami tak výrazně. Do světlého, ledově modrého nebe se ostře vypínají teplé, tmavě šedohnědé šindelem pokryté kostelní věže a střechy stavení vyčnívají nad sněhobílymi zdmi medzi zelenými lístím zahrad a lesů. Typické skvosty Kalotaszegu poskytují i dnes nevšední zážitek pro každého človeka se zdravýma očima a vnímavou duší“

Snad nikdo o tomto kraji nepsal krásněji a autentičtěji než Károly Kós – transylvánský spisovatel, architekt a etnolog. Pokud se člověk o Kalotaszeg zajímá hlouběji, nemůže mu uniknout odkaz na Kóse a jeho dílo. Tak tomu bylo i u nás, jeho bohatě vykreslené popisy se staly inspirativními zdroji k nově připravovanému programu.

Dlouhodobým cílem uměleckého souboru DUNA je zbavit lidový tanec své obvyklé žánrové stereotypizace a vytvářet komplexní tanečně-divadelní představení, která nesou známky autenticity, ale zároveň svým inovativním duchem a moderností využívají současné cross-overové prvky.

Režie: Zsolt Juhász

Hudba: Zoltán Dulai, László Kelemen, Andrea Navratil

Kostýmy: Rita Furik

Scéna: JuZso

Light design: Károly Lendvai

Animace a projekce: Bence Samu, Gáspár Hajdú, Tamás Lakos

Choreografie: Dezső Fitos, Enikő Kocsis, Zsolt Juhász, Gábor Mihályi

Zsolt Juhász – maďarský choreograf a pedagog, od roku 1999 působící jako choreograf a od roku 2007 jako umělecký vedoucí profesionálního souboru DUNA Müvészegüettes v Budapešti. Vystudoval Uměleckou střední školu a gymnázium v Szegedu, obor sochařství a Maďarskou vysokou školu tanečního umění v oboru pedagog lidového tance. Pravidelně pedagogicky působí v Evropě a zejména u krajanů v USA a Austrálii. Jako choreograf spolupracuje nejen s kolektivy v oblasti lidového tance, ale také s divadly a maďarskou televizí. Je držitelem několika maďarských kulturních ocenění stejně jako vyznamenání Maďarského záslužného kříže

www.dunamuveszegyuttes.hu

Předprodej vstupenek bude ukončen ve čtvrtek 25.8. ve 13 hodin. Zbylé vstupenky bude možné zakoupit na místě hodinu před začátkem představení.
Pořadatel
FOS Jánošík IČO: 65761707
Fyzicky lze vstupenky koupit v informačním centru TO JE BRNO

+420 513 039 035
+420 602 404 246
panenska@ticbrno.cz

Panenská 1
602 00 Brno

Otevřeno denně
9:00—18:00

Zde prodáváme také vstupenky ze sítí
Goout, Ticketportal, Colosseumticket, Smsticket, Ticketstream, TicketLIVE (Pozor – Ticketstream lze platit pouze hotově)