V okolí Cejlu se od konce 18. století soustředil textilní průmysl, stavěly se nájemní domy, potkávali se tu židovští továrníci, němečtí a čeští dělníci, bujela kriminalita a zároveň v docházkové vzdálenosti v Černých Polích vznikala první brněnská vilová kolonie s luxusními rodinnými domy. Za druhé světové války zmizeli Židé, po válce Němci a od roku 1946 se sem stěhovali nově příchozí Romové ze Slovenska, kteří se podíleli na stavební obnově válkou zničeného města. Dnes můžeme sledovat proces gentrifikace takřka v přímém přenosu (developerské projekty rezidenčního bydlení), ale i pokusy o záchranu místního genia loci (komunitní a kulturní centrum Káznice). Vydejme se po stopách židovských, německých a romských obyvatel této oblasti v minulosti i dnes.
Prohlídka se koná v rámci doprovodného programu výstavy Res Urbanae.
Průvodce: Petr Svoboda
Trasa: Bratislavská-Hvězdová-Francouzská-Cejl-podél Svitavy-Tkalcovská-Plynárenská-Radlas-Valcha
Sraz: před Muzeem romské kultury (Bratislavská 67)
Délka programu: 2 h
Trasa je vhodná i pro osoby se sníženou pohyblivostí.
Při zakoupení vstupenky na jakoukoli AutenTICkou prohlídku či přednášku máte v infocentru pod krokodýlem (Radnická 8) nebo infocentru TO JE BRNO (Panenská 1) pohlednici s fotografií Romana France zdarma.
75 Kč – děti od 7 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP-P
375 Kč – rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti)
+420 513 039 035
+420 602 404 246
panenska@ticbrno.cz
Panenská 1
602 00 Brno
Otevřeno denně
9:00—18:00
Zde prodáváme také vstupenky ze sítí
Goout, Ticketportal, Colosseumticket, Smsticket, Ticketstream, TicketLIVE (Pozor – Ticketstream lze platit pouze hotově)