ROMSKÉ BRNO ANEB ŽIDOVSKÝ, NĚMECKÝ A ROMSKÝ CEJL

Prohlídka s průvodcem

Okolí Cejlu je možné vnímat různými způsoby, v 19. století to bývalo srdce moravského Manchesteru, ale v současnosti uslyšíme spíš pejorativní označení brněnský Bronx. V okolí Cejlu se od konce 18. století soustředil textilní průmysl, stavěly se nájemní domy, potkávali se tu židovští továrníci, němečtí a čeští dělníci, bujela kriminalita a zároveň v docházkové vzdálenosti v Černých Polích vznikala první brněnská vilová kolonie s luxusními rodinnými domy. Za druhé světové války zmizeli Židé, po válce Němci a od roku 1946 se sem stěhovali nově příchozí Romové ze Slovenska, kteří se podíleli na stavební obnově válkou zničeného města. Dnes můžeme sledovat proces gentrifikace takřka v přímém přenosu (developerské projekty rezidenčního bydlení), ale i pokusy o záchranu místního genia loci (komunitní a kulturní centrum Káznice). Vydejme se po stopách židovských, německých a romských obyvatel této oblasti v minulosti i dnes.  

*Tato prohlídka existuje také v tištěné podobě, a to jako kapitola v novém průvodci TO JE BRNO IV., který najdete od dubna v infocentrech TIC BRNO a v e-shopu www.darkyzbrna.cz.  

Tato prohlídka je bez bariér, vítáme rodiče s kočárky i vychované pejsky. 

Trasa: Bratislavská-Hvězdová-Francouzská-Cejl-podél Svitavy-Tkalcovská-Plynárenská-Radlas-Valcha 

Sraz: před Muzeem romské kultury (Bratislavská 67)  

Délka programu: 2h  

Průvodkyně: Petra Svobodová 

Pořadatel
TIC BRNO p.o. IČO: 00101460
Slevy

75 Kč – děti od 7 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP-P
375 Kč – rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti)

Fyzicky lze vstupenky koupit v informačním centru TO JE BRNO

+420 513 039 035
+420 602 404 246
panenska@ticbrno.cz

Panenská 1
602 00 Brno

Otevřeno denně
9:00—18:00

Zde prodáváme také vstupenky ze sítí
Goout, Ticketportal, Colosseumticket, Smsticket, Ticketstream, TicketLIVE (Pozor – Ticketstream lze platit pouze hotově)